Morze Gór na wyciągnięcie ręki

Apartamenty Morze Gór usytuowane są w pobliżu niebieskiego szlaku, który prowadzi bezpośrednio do najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego. Trasa nie jest ani trudna, ani skomplikowana, a mijane po drodze formy skalne zapierają dech w piersi.
Możecie wybrać się pieszo, jak również podjechać samochodem na parking bezpłatny Lisia Przełęcz lub płatny w Karłowie. Z tego drugiego macie „zaoszczędzone” 2 kilometry.

Dziewięć mil

Ten szereg skał rozciąga się na osiem lub dziewięć mil angielskich,

zaczyna się i kończy tak nagle, że wygląda jak korona na szczycie góry…

Tak o Szczelińcu Wielkim pisał w swoich listach z podróży po Śląsku John Quincy Adams. Od tamtych czasów góry te urzekają wędrowców tajemnicą, jaką skrywają pośród skał…

Najwyższy szczyt

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych i na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest obok Błędnych Skał, jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, licznie odwiedzaną przez turystów.
Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów, ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa, pierwszego przewodnika, autora pierwszej broszury o Szczelińcu. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne PTTK „Na Szczelińcu”, wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei).
Na trasie znajduje się szereg tarasów widokowych i wieża widokowa, oferujące rozległe panoramy Sudetów

Limitowane wejścia

Zaktualizowana pula dostępnych biletów jest udostępniona na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych. Limity są określane na każdą godzinę osobno. Limity wynoszą:

  • 400 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Szczelińcu Wielkim
    350 biletów wejściowych na każdą godzinę, w trakcie funkcjonowania kasy na Błędnych Skałach.

Poza godzinami funkcjonowania kas na trasach, możliwym jest zwiedzanie tras nieodpłatnie.
Wykupienie biletu online gwarantuje kupującemu dostanie się na trasę turystyczną bądź wjazd na parking, w określonym dniu oraz określonej godzinie.